Domů / Novinky / Historie firmy a značky adidas je více než bohatá!
Kategorie
Proč Funstyle.cz

Odběr novinek

Historie firmy a značky adidas je více než bohatá!

Historie značky adidas  - adidas a Reebok e-shop   

Jedna z nejhodnotnějších a nejobdivovanějších značek světa a naprostá elita v oblasti výroby oblečení a obuvi – tak lze stručně charakterizovat společnost adidas. Tento německý gigant má před sebou díky úspěšnému technologickému výzkumu nejen skvostnou budoucnost, ale taktéž velmi zajímavou a pestrou minulost - však posuďte sami...

Úplné počátky vzniku společnosti adidas se datují již do období mezi první a druhou světovou válkou. Konkrétně v létě roku 1924 založili dva bratři (Adolf a Rudolf Dassler) v malém bavorském městečku Herzogenaurach Dassler Brothers Shoe Factory. Původně regionální obuvnická firma se začala brzy rozrůstat, věhlas pak získala zejména speciální kolekcí sportovní obuvi. Významný milník nastal v roce 1936, kdy na berlínské olympiádě získal sprinter a skokan do dálky Jesse Owens v „tretrách“ od Dassler Brothers Shoe Factory hned čtyři zlaté medaile.

Rozvoj společnosti ovšem zastavila nejen druhá světová válka, ale zejména rozepře v rodině Dasslerů. Ta vyústila v roce 1948 v podnikatelský rozchod obou bratří. Zatímco Rudolf opustil stávající firmu a na druhém břehu řeky Aurach založil firmu Puma, Adolf se rozhodl podle své přezdívky (Adi Dassler) přejmenovat společnost na adidas. Hned z počátku se Adolfovi povedl perfektní marketingový tah, kdy jednotně označil výrobky své firmy třemi proužky, které jsou neodmyslitelným symbolem značky adidas již více než 65 let.

Ačkoliv počátky firmy adidas byly ve znamenání střídání úspěchů (v roce 1952 vyhrál v obuvi adidas Emil Zátopek zlatou olympijskou medaili v běhu na 5 km, 10 km i v maratonu) a neúspěchů (zapříčiněných zejména v celosvětové nedůvěře v německou firmu). Zlom nastal v šedesátých letech, kdy značka adidas zazářila jako kometa. Zejména velký důraz na četné inovace a rozšíření výrobkového portfolia o sportovní oblečení přinesly roční růst tržeb o desítky procent.

Postupem času značka adidas pronikla snad do všech sportovních odvětví od fotbalu (byla to právě firma adidas, která vynalezla kopačky s kolíky a přinesla neuvěřitelný pokrok při vývoji fotbalových míčů) přes atletiku a basketbal až po například tenis. Právě „bílý sport“ zapříčinil nesmírnou popularitu značky adidas i v tehdejším Československu, o což se zapříčinil zejména jeden z nejlepších tenistů historie Ivan Lendl, který oblečení se třemi proužky pravidelně oblékal.

V dalších letech se management firmy rozhodl expandovat také na pole klasického oblečení a obuvi, o čemž svědčí veleúspěšné kolekce volnočasového zboží (zejména adidas Originals), díky kterým se adidas stal jednou z nejznámějších značek na světě.

O ambicích společnosti adidas krásně vypovídá předešlé a současné firemní motto: Impossible is Nothing a Adidas is all in. Pokud se i Vy chcete zařadit mezi stamilióny módních znalců z celého světa, kteří nedají dopustit na značku adidas, máte perfektní příležitost. V e-shopu funstyle.cz totiž naleznete stovky druhů oblečení a obuvi adidas přehledně rozdělené na dvě kolekce - zboží adidas Performance určené zejména ke sportování a již zmíněnou volnočasovou kolekci adidas Originals.